Table de conjugaison d'un verbe du 5e groupe régulier: "ratinde"

Tåvlea do ratindjowaedje d' on viebe del cénkinme sôre: "ratinde".

  Dressêye:


(Rifondou) walon

Rilvêyes (Remarques générales)

Même verbe que code, sauf aux personnes sdu singulier de l'indicatif présent, ou la dernière consonne est muette.

Se conguguent comme "ratinde": tinde, stinde, ristinde, distinde, atinde, etinde, prinde, coprinde, aprinde, esprinde, plinde.

  

Indicatif prezintrece

djin

dijhaedje

dimandaedje

cåzant(e)

dji ratin

est çki dj' ratin ? / ratin dju ?

atôtchî / atôtcheye

vos ratindoz / to ratins / ti ratins

ratindoz ? / ratindoz vs ? // est çki vs ratindoz ? // est çki t' ratins ? / ratinss tu ?

riwaitant(e)

i ratind / ele ratind

ratind-t i ? / ratind-t ele ? // est çk' i ratind ? / est çk' ele ratind ?

cåzant(e)s

nos ratindans / dji ratindans

ratindans ns ? / ratindans dju ? // est çki nos ratindans ? / est çki dj' ratindans ?

atôtchîs / atôtcheyes

vos ratindoz

ratindoz ? / ratindoz vs ? // est çki vs ratindoz ?

riwaitant(e)s

i ratindèt / ele ratindèt

u: i ratindnut / ele ratindnut

ratindèt i ? / ratindèt ele ? // est çk' i ratindèt ? / est çk' ele ratindèt ?

u: ratindnut i ? / ratindnut ele ? // est çk' i ratindnut ? / est çk' ele ratindnut ?

 

Rilvêyes (Remarques sur le présent)

L' absence de prononciation de la consonne terminale permet l' existence d'une forme interrogative "latine" à la deuxième personne du singulier. Cette forme est usuelle avec des verbes comme etinde: etinss ? Voir ôre: ôss ?

Durant Indicatif Erirece (DEE).

djin

dijhaedje

dimandaedje

cåzant(e)

dji ratindeu

est çki dj' ratindeu ? / ratindeu dju ?

atôtchî / atôtcheye

vos ratindîz / to ratindeus / ti ratindeus

ratindîz ? / ratindîz vs ? // est çki vs ratindîz ? / est çki t' ratindeus ? / ratindeuss ?

riwaitant(e)

i ratindeut / ele ratindeut

ratindeut i ? / ratindeut ele ? // est çk' i ratindeut ? / est çk' ele ratindeut ?

cåzant(e)s

nos ratindéns / dji ratindéns

ratindéns ns ? / ratindéns dju ? // est çki nos ratindéns ? / est çki dj' ratindéns ?

atôtchîs / atôtcheyes

vos ratindîz

ratindîz ? / ratindîz vs ? // est çki vs ratindîz ?

riwaitant(e)s

i ratindént / ele ratindént

ratindént i ? / ratindént ele ? // est çk' i ratindént ? / est çk' ele ratindént ?

 

 

Indicatif futurrece.

djin

dijhaedje

dimandaedje

cåzant(e)

dji ratindrè

est çki dj' ratindrè ? // ratindrè dju ?

atôtchî / atôtcheye

vos ratindroz / to ratindrès / ti ratindrès

ratindroz ? / ratindroz vs ? // est çki vs ratindroz ? / est çki t' ratindrès ? / ratindress ?

riwaitant(e)

i ratindrè / ele ratindrè

ratindrè-t i ? / ratindrè-t ele ? // est çk' i ratindrè ? / est çk' ele ratindrè ?

cåzant(e)s

nos ratindrans / dji ratindrans

ratindrans ns ? ratindrans dju ? // est çki nos ratindrans ? / est çki dj' ratindrans ?

atôtchîs / atôtcheyes

vos ratindroz

ratindroz ? / ratindroz vs ? // est çki vs ratindroz ?

riwaitant(e)s

i ratindront / ele ratindront

ratindront i ? / ratindront ele ? // est çk' i ratindront ? / est çk' ele ratindront ?

 

Codicioneu prezintrece

djin

dijhaedje

dimandaedje

cåzant(e)

dji ratindreu

est çki dj' ratindreu ? // ratindreu dju ?

atôtchî / atôtcheye

vos ratindrîz / to ratindreus / ti ratindreus

ratindrîz ? / ratindrîz vs ? // est çki vs ratindrîz ? / est çki t' ratindreus ? / ratindreuss ?

riwaitant(e)

i ratindreu / ele ratindreu

ratindreut i ? / ratindreut ele ? // est çk' i ratindreut ? / est çk' ele ratindreut ?

cåzant(e)s

nos ratindréns (dji ratindréns)

ratindréns dju ? // est çki nos ratindréns ? (est çki dj' ratindréns ?)

atôtchîs / atôtcheyes

vos ratindrîz

ratindrîz ? / ratindrîz vs ? // est çki vs ratindrîz ?

riwaitant(e)s

i ratindrént / ele ratindrént

ratindrént i ? / ratindrént ele ? / est çk' i ratindrént ? / est çk' ele ratindrént ?

 

Suddjonctifs prezintrece et erirece

djin

prezintrece

erirece

cåzant(e)

ki dj' ratinde

ki dj' ratindaxhe

atôtchî / atôtcheye

ki vs ratindoxhe / ki t' ratindes.

ki vs ratindîxhe / ki t' ratindaxhes

riwaitant(e)

k' i ratinde / k' ele ratinde

k' i ratindaxhe / k' ele ratindaxhe

cåzant(e)s

k' nos ratindanxhe / ki dj' ratindanxhe

k' nos ratindénxhe / ki dj' ratindénxhe

atôtchîs / atôtcheyes

ki vs ratindoxhe

ki vs ratindîxhe

riwaitant(e)s

k' i ratindexhe / k' ele ratindexhe

u: k' i ratindnuxhe / k' ele ratindnuxhe

k' i ratindénxhe / k' ele ratindénxhe

 

 

Nén Durant Indicatif Erirece (NDIE).

djin

dijhaedje

dimandaedje

cåzant(e)

dji ratinda

est çki dj' ratinda ? / ratinda dju ?

atôtchî / atôtcheye

vos ratindîz // to ratindas / ti ratindas

ratindîz ? / ratindîz vs ? // est çki vs ratindîz ? /// est çki t' ratindas? / ratindass ?

riwaitant(e)

i ratinda / ele ratinda

ratinda-t i ? / ratinda-t ele ? // est çk' i ratinda ? / est çk' ele ratinda ?

cåzant(e)s

nos ratindîs / dji ratindîs

ratindîs ns ? / ratindîs dju ? // est çki nos ratindîs ? / est çki dj' ratindîs ?

atôtchîs / atôtcheyes

vos ratindîz

ratindîz ? / ratindîz vs ? // est çki vs ratindîz ?

riwaitant(e)s

i ratindît / ele ratindît

ratindît i ? / ratindît ele ? // est çk' i ratindît ? / est çk' ele ratindît ?

 

 

Kimandeu

djin

Kimandeu

atôtchî / atôtcheye

ratindoz / ratins

cåzant(e)s

ratindans

atôtchîs / atôtcheyes

ratindoz

 

Pårticipes

 

omrin

femrin

pårticipe erirece

ratindou

ratindowe

pårticipe prezintrece

tot ratindant

 

Rilvêyes (Remarques sur les participes)

  1. Comme typiquement dans le cinquième groupe, le participe passé masculin est en -ou et son féminin en -owe.
  2. Certains verbes ont un second participe passé "court", souvent uniquement masculin.

Pårticipes

éfinitif

acourti pårticipe erirece (sôre 2)

 

omrin

femrin

prinde

prin u pris

prinjhe u prijhe

plinde

plind